MENU


 

Linki 

Przyjaciele


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Historia

Abysal ma już 10 lat

 2 maj 2011

 •  

  10 maj - wyprawa badawcza na wraki bałtyku Sprawozdanie

 22 Listopad 2007

 •  

  18 Listopada o godzienie 12:00 w sali 413 odbędzie sie spotkanie członków i symatyków koła Abysal , wszystkich zainteresowanych przyłączeniem sie do Nas serdeczeni zapraszamy!

  22 Listopad

 •  

  W dziale pliki do pobrania kolejny już film z wyprawy badawczej z Marynarką Wojenną, a zarazem cześć prezentacji pokazanej na III już Konferencji Sudenckich Kół Naukowych KSKN Szczecin 2007

 21 Listopad - Sprawozdanie z III Konferencji Studenckich Kół Naukowych KSKN 2007

 •  

  Dnia 17 listopada 2007 Koło Naukowe ABYSAL uczestniczyło w III Konferencji Studenckich Kół Naukowych uczelni wyższych związanych z gospodarką morską KSKN 2007. Głównym organizatorem Konferencji była Akademia Morska w Szczecinie.
  W obradach wzięło udział 10 kół naukowych będących reprezentantami niżej wymienionych uczelni:
  - Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni,
  - Akademii Morskiej w Gdyni,
  - Politechniki Szczecińskiej,
  - Akademii Morskiej w Szczecinie.
  Spotkanie rozpoczęło się od powitania uczestników w efektownej sali senatu przez szanowne władze Akademii Morskiej w Szczecinie. W pierwszej części obrad zaprezentowano zakres działalności oraz osiągnięcia poszczególnych kół naukowych:

  1. Koło Naukowe e-Biznesu KNeB, Wydział Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa AM w Gdyni.
  2. Koło Naukowe "Abysal", Wydział Techniki Morskiej Politechniki Szczecińskiej.
  3. Koło Naukowe Hydrografii Morskiej, Wydział Nawigacyjny AM w Szczecinie.
  4. Naukowe Koło Jakości, AM Gdynia.
  5. Naukowe Morskie Koło Chemiczne, AM Gdynia.
  6. Naukowe Koło Transportu i Logistyki "TRANSLOG", AM Gdynia.
  7. Koło Naukowe "INTRANS", Wydział Techniki Morskiej Politechniki Szczecińskiej.
  8. Koło Naukowe Badań Siłowni Okrętowych, AM Szczecin.
  9. Koło Naukowe Radioelektroniki, AM Gdynia.
  10. Koło Naukowe "BanD", AMW Gdynia.
  W drugiej części obrad wysłuchaliśmy referatów o tematyce morskiej. Koło Naukowe ABYSAL reprezentowali: Rogowska Katarzyna, Fiś Ewa oraz Kłoczko Szymon. Zaszczyt wygłoszenia referatu na temat: "Badania poligonowe pojazdu podwodnego MAGiS", przypadł Katarzynie Rogowskiej, z czym poradziła sobie znakomicie i wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczestników konferencji.
  Na Wydziale Techniki Morskiej realizowany był projekt badawczy KBN nr 4 T12C02026 " System monitoringu głębinowego dla warunków niebezpiecznych". Ponieważ koło naukowe "ABYSAL" czynnie uczestniczy w pracach związanych z techniką podwodną  zostaliśmy zaproszeni do uczestnictwa w badaniach poligonowych tego systemu. Badania podjęto w dniu 27.03.2007 r. o godz. 7:00 na Okręcie ORP 637 "Resko", dowodzonym przez kmdr ppor. Michała Bońkowskiego. Badania zakończono powrotem do portu o godz. 18:00.Badania potwierdziły sprawność Systemu Monitoringu Głębinowego i jego przydatność do określonych w projekcie badań podwodnych.
  W czasie konferencji wygłoszono również wiele innych ciekawych referatów m. in.: "Znaczenie i perspektywy rozwoju Portu Gdynia w łańcuchu transportowym", "Transport niebezpiecznych substancji chemicznych przewożonych przez polski obszar morski", "Zagospodarowanie odpadów poliestrowo-szklanych", "Wykorzystanie trehalozy do utrwalania żywności", "Znaki jakości produktów", "Bezpieczeństwo danych w firmie" i inne.
  Po wysłuchaniu wszystkich prac, organizatorzy oraz rektor AM w Szczecinie podziękował wszystkim za przybycie, jak również serdecznie zaprosił na kolejne spotkanie w przyszłym roku.
  Nieoficjalną część konferencji zakończyła koleżeńska kolacja w klubie "Pod Masztami" Akademii Morskiej w Szczecinie. 

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w galerii jak i na stronie :
  http://kskn.am.szczecin.pl/

  Rogowska Katarzyna, Fiś Ewa oraz Kłoczko Szymon!

  4 Czerwca - co nowego ?

 •  

  W dziale pliki do pobrania, (po lewej stronie) dodany został film z działalności koła, prezentowany na 1 Studenckim Sympozjum Naukowym w Opolu. Zdjęcia z konferencji naturalnie w galerii, w galerii także "kilka" zdjęć Naszego tajnego współpracownika z Lizbony Szymona K. Na koniec parę fotografi z koncertu Tow. Mieczysława który odbył się w Pinoku 16 maja ... a już niedługo pojazd KRAB w nowej odsłonie czyli po renowacji...

  Pozdrawiam Obi

  29 Kwiecień - Zdjęcia z rozdania dyplomów (nie tylko członków koła)

 •  

  W Galerii umiesiłem kilka zdjęć z rozdania dyplomów absolwentom Wydziału Techniki Morskiej (rzecz jasna) które odbyło sie 27 kwietnia. Serdecznie pozdrawiam wszytkich którzy byli , i tych którzy niestety nie mogli ... Zyczę także miłego wypoczynku na ten jakże długi weekend, a wszytkim Towarzyszą pracującym dzielnie przed monitorami w pocie czoła z proletariackim pozdrowieniem z okazji 1 maja

  Tow. Obi

28 Kwiecień - kilka "nowych" zdjęć w galerii

 •  

  Kilka "nowych" zdjęć z działalnosći koła od dr inż. Tadeusza Graczyka juz w galerii...pozdrawiamy

17 kwiecień - Sprawozdanie z wyprawy badawczej na Morzu Bałtyckim - Świnoujście 2007

 •  

  Dnia 28 marca b.r. w Świnoujściu odbyła się wyprawa naszego koła naukowego ABYSAL na Morze Bałtyckie. Celem było przetestowanie pojazdu podwodnego MAGIS w warunkach morskich. Wyprawa odbyła się dzięki uprzejmości Marynarki Wojennej RP i usilnym staraniom naszych wykładowców i opiekunów koła ABYSAL.
  Pierwsze podejście podjęliśmy 20 marca, lecz za względu na złe warunki atmosferyczne (stan morza 6) zostaliśmy zmuszeni do powrotu.
  Podejście drugie (właściwe). 28/03/07 0500 GMT parking WTM - zbiórka i wyjazd do Świnoujścia. Na miejscu tj. w bazie 12 Dywizjonu Trałowców MW byliśmy ok. godz. 07:00. Po przeniesieniu sprzętu na pokład okrętu odbiliśmy od brzegu ok. godz. 09:00, kierunek - NA PÓŁNOC:) Pogoda była piękna, warunki wręcz turystyczne: słoneczko i flauta. Zadaniem trałowca "637" na ten dzień było zlokalizowanie i oznaczenie położenia kotwic (tydzień wcześniej podczas sztormu jeden z okrętów "zgubił" 2 kotwice), przybliżone koordynaty zguby były naszym punktem docelowym (gdzieś na Zatoce Pomorskiej:) Do zadania tego przydzielono grupę nurków MW.
  Centrum sterowania MAGISA zostało umieszczone pod pokładem na rufie okrętu, było trochę ciasno (właściwie to niezły ścisk), po podłączeniu wszystkich elementów okazało się, że okrętowa instalacja ma inne napięcie niż wymagane napięcie dla pojazdu. Minęło sporo czasu zanim sprawa się wyjaśniła, wspólnymi siłami: elektryka pokładowego oraz naszych psorów udało się i pojazd był gotowy do wodowania.
  W międzyczasie udostępniono nam mesę i podano kawkę. Długo tam nie zabawiliśmy, ciekawość wypchnęła nas z mesy i rozpierzchliśmy się po pokładzie, jak na prawdziwe szczury lądowe przystało. Nie spodziewaliśmy się, ale załoga była bardzo miła i pozytywnie nastawiona do całego przedsięwzięcia. Z chęcią pomagali i odpowiadali na wszelkie pytania. Pojazd MAGIS cieszył się dużym zainteresowaniem marynarzy, dostrzegli w nim potencjał pomocny w ich rzemiośle.
  W południe dotarliśmy w rejon zaginięcia kotwic, spuszczono łódź pontonową i nurkowie rozpoczęli poszukiwania. Po kilku zmianach pozycji okręt zakotwiczył, a my mogliśmy nareszcie zwodować MAGISA. Oczywistym było, że nasz pojazd włączy się do poszukiwań. Pojazd sprawował się znakomicie, jednak mimo naszych najszczerszych starań nie udało się znaleźć kotwic, nurkom również;) Dużą przeszkodą była słaba widoczność - pozostałość po sztormach z uprzedniego tygodnia. W trakcie poszukiwań miał miejsce niegroźny wypadek, główny "kierowca" pojazdu dr Matejski (zasłużony wojak), przypadkowo i nieumyślnie przejechał jednego z nurków:) a jak!!! Lecz nurek - lepszą gliną lepiony - szybko otrząsnął się i kontynuował pracę.
  Ostatecznie w związku z brakiem śladu kotwic, popołudniową porą kapitan zawiesił poszukiwania. Wracaliśmy do portu.
  Po dobiciu do brzegu przepakowaliśmy sprzęt do aut i pożegnaliśmy się z załoga trałowca. Bogatsi w nowe przeżycia i doświadczenia, ucieszeni od ucha do ucha wracaliśmy do domu. I choć zadanie zakończyło się fiaskiem to byliśmy zadowoleni - przynajmniej my - ABYSAL. Pojazd pokazał swe mocne strony, może kiedyś MW odezwie się z prośba o pomoc:)

  Paweł Fornalczyk

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - patrz Galeria.

17 kwiecień -Bal Wydziału Techniki Morskie - Tankowiec

 •  

  Samorząd Studentów Wydziału Techniki Morskiej zaprasza wszystkich studentów

  17 kwietnia 2007 r. na pokład "Pinokia".

  Odbędzie się kolejny bal wydziału - "TANKOWIEC".
  Naszych zdolnych żaków zapraszamy w godzinach od 20 do 21.
  Przy wejściu pierwsze sto osób obdarujemy miłą niespodzianką.


  ZAPRASZAMY

1 kwiecień - zdjęcia z 2 udanej już wyprawy z Marynarką Wojenną

 •  

  Najnowsze zdjęcia z Wyprawy Badawczej z Marynarka Wojenną RP, która odbyła sie 28 marca są już w galerii.Szerzej o wyprawie już niebawem!

  Pozdrawiam i zapraszam do ogladania Obi

30 Marzec - Ciekawe Linki

 •  

  W zakłądce linki znalazły sie 3 nowe linki, 2 naszych zaprzyjaźnionych kół z Wydziału Techniki Morskiej ,( naprawe warto zajrzeć i dowiedzieć sie więcej o poczynaniach naszych studentów bo godne są nasladowania!!! ) oraz odnośnik do strony NZS-u (czyli Niezależnego Zrzeszenia Studentów:).

  Ze swojej strony pragnę serdecznie pozdrowić wszystkich chłopaków z AQUATILUS-a za włożony wysiłek w powstanie i realizcje projektu!!! Mam nadzieje ze w przyszłym roku impreza odbędzie sie w Szczecinie ;)

  Nie sposób też zapomnieć o Kole INNTRANS i nie pogratulować pomysłu koncertu charytatywnego; Sylwia, Krzysiek,Wiktor - to do WAS!:) więcej szczegółów o koncercie na stronie INNSTRNS-u!!!

  Oraz ostatnie ale wcale nie najgorsze Niezależne Zrzeszenie Studentów, (czyli NZS:) Politechniki Szczecińskiej ,warto wspomnieć o najbliższej konferencji którą organizuje NZS czyli kolejna edycja e-commerce która ma przybliżyć najnowsze zagadnienia handlu w internecie! Warto tam być serio!!! I na koniec troche wazeliny - pozdrowienia w szczególnośći dla Doroty, Marty, Krzyska , Adama oraz osób których nie wymieniłem czyli załego NZS-u:) (i pisz Dorota pisz:)

   

  Pozdrawiam Obi

28 Marzec - Warsztaty na WTM-ie

 •  

  W dniach  29-30 marca 2007 odbędą się Warsztaty Naukowe 2007 na Wydziale Techniki Morskiej. Więcej informacji znaleść można na stronie : www.warsztaty.ps.pl.

  Będą tam wszystkie koła Wydziału techniki morskiej czyli :

  -ABYSAL - zdalnie sterowane pojady podowny czyli nasze koło

  -SCUBADISCOVERY - koło zreszajace miłośników nurkowania

  -INNTRANS - koło o szeroko pojętym transporcie

  -AQUATILUS - projektowanie i budowa małych jednostek nawodnych.

  Serdecznie pozdrawiam i do zobaczenia Obi

20 Marzec - Pierwsza próba badań na Morzu Bałtyckim z Marynarką Wojenną RP

 •  

  20 Marca miała mieć miejsce 1 próba badań na Morzu pojazdu MAGIS , niestety ze względu na panujące warunki atmosferyczne, przedsięwzięcie musiano odwołąć. Pomimo wszytko kilka fotek znajduje sie w galerii.

  Pozdrawiam Obi

12 Marzec Nowości

 •  

  Zdjęcia z 3 dni odnawiania naszego pojazdu są juz w galerii, następne po skończeniu prac.

  W zakładce Pojazdy pojawiły sie (naturalnie) intersujace dane na temat naszego remontowanego pojazdu - KRAB-a! - warto zajrzeć !

  UWAGA! CZŁONKOWIE KOŁA - WYJAZD NA BADANIA Z MARYNARKĄ WOJENNĄ ODBEDZIE SIE 21.03.2007 (ŚRODA) o GODZINIE 7:00 !!!

  Pozdrawiam Obi

2 Marzec - poczatek prac przy KRAB-ie

 •  

  Zdjęcia z odnawiania naszego pojazdu pojawią sie juz w najbliższy poniedziałek jak tylko kol. Krzysztof M. :) alias Malina przesle mi je. Ja ze swojej storny pragnę podziękować za tak liczne przybycie i wkład członków koła; Pawle F. dziękuje CI !:)

  ps. zdjęcia oczywiscie w Galerii

  Pozdrawiam Obi

25 Luty dodano nowe zdjecia z wyprawy badawczej z Lipian

 •  

  "Nowe zdjecia" z wyprawy badawczej Lipiany 2006 z przed ponad pół roku znajdują sie w Galerii, warto także zerknąć na poniższy link :

  www.zto.ps.pl - klikając na koło naukowe Abysal i badania głębinowe znaleźć mozna zdjęcia mgr Ł. Piskorskiego z Lipian jak i z Wypraw z lat wcześniejszych z jeziora Woświn

  Zapraszamy

  Obi

24 Luty Nowe zdjęcia

 •  

  Nowe zdjęcia od Szymona w galerii Szymon - Lizbona oraz nowe zdjecia w starej galerii z Konferencji w Siedlcach

  Obi

Giełda Edukacji i Pracy, Giełda Książki 22-23. lutego 2007 Szczecin

 •  

  Międzynarodowe Targi Szczecińskie zapraszają do odwiedzenia w dniach 22-23.02.2007r. największej imprezy edukacyjnej w regionie


  3. Giełdy Edukacji i Pracy KARIERA, połączonej z Giełdą Książki

  KARIERA to impreza przede wszystkim dla młodzieży, studentów i osób dorosłych, planujących dalszą edukację oraz poszukujących pracy.
  Ukazuje możliwości, wskazuje kierunki, informuje o nowościach. Spełnia rolę "przewodnika" , pomaga w często trudnym i odpowiedzialnym wyborze dalszej drogi edukacyjnej, a także przyczynia się do osiągnięcia  sukcesu zawodowego w przyszłości.

  W Galerii pojawiły sie już piersze zdjecia z w/w imprezy, na której zaszczycił nas swoją obecnością "nowy" w Kole - Damian R. dla Kolegów Mietek . Jesli i TY jestes młody, kreatywny,masz czas i ochotę stworzyc coś nowego i poznać wspaniałych ludzi,a temat technik podwodnych jest Ci bliski !

  Pisz: abysal@ps.pl

  Zapraszamy

  Koło naukowe Abysal

Nowy w Abysalu 22 Luty

 •  

  Do koła naukowego Abysal przystąpił własnie nowy człownek :

  Damian Ręcławowicz; wspaniały człowiek , kolega , naturalnie student Wydziału Techniki Morskiej ...już niedługo zdjecia z Damianem w galerii z Międzynarodowych Targów w Szczecinie...

  Pozdrawiamy Damina R. (alias Mietka)

  Obi

Powrót do porzedniej wersji strony 21 Luty

 •  

  W zwiazku z wyjazdem Szymona, strona zmieniła nieco formę , jednak wiemy już ze Szymon dotarł bezpiecznie na miejsce i aklimatyzuke sie, wiec strona wraca do poprzedniej wersji...w galerii pojawia sie niebawem zdjecia z Lizbony, oraz kilka informacji od naszego tajnego współpracownika Szymona K. Pozdrawiamy :)

  Obi i Abysal

Szymon Kłoczko - starszy refernt, kolega ...przyjaciel..

 •  

  19 Luty 2007

  ...Wiele można by pisać...Myśląc "Szymon" prezes Koła widzi nie; starszego referenta, nie wspaniałego kolegę, ale przyjaciela Szymona K. z tym większym żalem prezes pragnie pożegnać Tego wspaniałego człowieka, jakim bez wątpienia był Szymon...Ze łzami w oczach nasuwają się sparafrazowane słowa ojca Twardowskiego : 'Spieszmy się kochać Kobiety bo tak szybko tyją ..A Szymona wyjeżdża i wetherbike jak nie ma tak nie będzie...Reasumując wielce smuci się serce prezesa na myśl o tak nieokiełznanej stracie, i smutek ogarnia je na myśl o tych wszystkich opalonych półnagich laskach w Portugalii, z którymi nasz Szymon w tych strasznych upałach, będzie musiał obcować...Zegnamy Cię Szymonie, wspaniały kolego, przyjacielu....

  Prezes Obi

   

Sprawozdanie z II Konferencji Studenckich kół naukowych - Akademia Morska 2006

 

 •  

  Dnia 10 listopada bieżącego roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w II Konferencji Studenckich Kół Naukowych uczelni związanych z gospodarką morską KSKN 2006. Gospodarzem konferencji była Akademia Morska w Szczecinie, którą należy pochwalić za wzorcową organizację spotkania.
  W obradach wzięło udział 11 kół naukowych będących reprezentantami pięciu polskich uczelni: Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Uniwersytetu Szczecińskiego, Akademii Morskiej w Gdyni, Politechniki Szczecińskiej oraz gospodarzy.

  Sesja plenarna rozpoczęła się od powitania uczestników w efektownej sali senatu AM przez szanowne władze Akademii Morskiej w Szczecinie. Podczas pierwszej części obrad reprezentanci poszczególnych kół naukowych zaprezentowali zakres swojej działalności i spektakularne osiągnięcia:
  1. AMW             Prezentacja Wydziału Mechaniczno- Elektrycznego'
  2. AMW             Prezentacja Koła Naukowego "BaND",
  3. AM Gdynia   Prezentacja Wydziału Elektrycznego,
  4. AM Gdynia   Prezentacja Koła Naukowego Radioelektroniki,
  5. AM Gdynia   Prezentacja Koła Naukowego SEP 120,
  6. AM Gdynia Prezentacja Wydziału Mechanicznego i działalności Koła  Naukowego "Nautica"
  7. AM Gdynia Prezentacja Koła Naukowego Badań Podwodnych" SeaQuest'
  8.Politechnika Szczecińska  Prezentacja Koła Naukowego "InnTrans",
  9. Uniwersytet Szczeciński Prezentacja Koła Naukowego Transportu,
  10. AM Szczecin  Prezentacja Koła Naukowego Badań Siłowni Okrętowych,
  11. AM Szczecin   Prezentacja Wydziału Inżynieryjno- Ekonomicznego Transportu.

  Po zaznajomieniu się z działalnością obecnych na konferencji kół naukowych nastąpiła druga część obrad, w której wysłuchaliśmy artykułów dotyczących branży morskiej. Jako pierwszy, z wymagająca publicznością musiał się zmierzyć nasz znakomity kolega Szymon Kłoczko. Wygłosił on referat na temat: "Warunki pozyskiwania danych uczących dla stworzenia neuronowego modelu ruchu pojazdu podwodnego KRAB w płaszczyźnie pionowej
  W artykule przedstawiono zagadnienia związane ze zdalnym sterowaniem pojazdów typu ROV z wykorzystaniem elementów sztucznej inteligencji wspomagającym lub eliminującym pracę operatorów. Próby realizacji takich układów sterowania są prowadzone na Politechnice Szczecińskiej z udziałem Koła Naukowego ABYSAL w oparciu o pojazdy KRAB i MAGIS. Niestety czas nie pozwolił na pełne przedstawienie zagadnienia znakomicie przedstawionego przez Szymona jednakże temat artykułu wzbudził duże zainteresowanie wśród uczestników.
  Następnie wysłuchaliśmy ciekawej "Analizy współczesnych technologii przesyłania oraz transportu ropy naftowej na otwartym morzu" przygotowanej przez kolegów z AM w Gdyni. Kolejnym referatem była "Analiza współczesnych technologii przesyłania oraz transportu ropy naftowej na otwartym morzu" autorstwa studentów z  powyższej uczelni. Niezwykle ciekawie nakreślono obecnym  "Model dydaktyczny układu napędowego z turbinowym silnikiem spalinowym" w artykule kolegów z AMW.  Po błyskotliwej prezentacji Koła Naukowego "InnTrans"  z pierwszej części mieliśmy przyjemność wysłuchać referatu dotyczącego problemów współczesnego transportu przedstawiany przez członków tego koła (jakże nam bliskiego). Temat fraktali zaprezentowany przez R. Firer żywo zainteresował uczestników konferencji podobnie jak artykuły goszczących nas członków kół naukowych AM na tematy  "System zapewnienia bezpieczeństwa jako element zapewnienia jakości w transporcie" oraz  "Zastosowanie technologii RFID w logistyce". Referaty te były ostatnimi oficjalnymi wystąpieniami na II Konferencji Studenckich Kół Naukowych uczelni związanych z gospodarką morską KSKN 2006. Nieoficjalna część konferencji odbyła się w klubie AM "Pod Masztami" gdzie uczestnicy po wyczerpującym dniu obrad mogli się posilić i wieczorem nawiązać współpracę międzyuczelnianą i nie tylko.

  Krzysztof Malinowski

  Zdjecia z konferencji mozna znaleśc w galerii jaki na stronie :

  http://kskn.am.szczecin.pl/

24 Luty Nowe zdjęcia

 •  

  Nowe zdjęcia od Szymona w galerii Szymon - Lizbona oraz nowe zdjecia w starej galerii z Konferencji w Siedlcach

  Obi